Jak zainwestować i nie zbankrutować

Jak bezpiecznie zainwestować nasze pieniądze? Czy ktoś wie? Każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko. Jednak, jak wybrać tę, która przyniesie nam największy zysk przy jak najmniejszym ryzyku. To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele tzw. wolnej gotówki.

Inwestować może każdy zarówno posiadacz 50 zł, jak również właściciel kilku milionów. To głównie od wielkości kwoty, jaką posiadamy zależy dobór odpowiedniej inwestycji. Musimy również wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak inwestycja bez ryzyka. A dokładnie istnieje reguła, że im większy potencjalny zysk tym większe ryzyko jakie niesie dana inwestycja. Czy zatem można pogodzić chęć uzyskania wysokiego zysku przy jak najniższym ryzyku? Owszem, można. Musimy bowiem postawić na dywersyfikacje ryzyka tzn. rozłożyć go na różne inwestycje. Jest to sytuacja idealna bowiem ewentualne straty nie będą zbyt dużym obciążeniem i mogą wkrótce zostać wyrównane zyskami z innych inwestycji.

Istnieje wiele sposobów inwestowania nadwyżki środków finansowych, jakie posiadamy. Jednym z najpopularniejszych sposobów zarówno w przypadku małej jak i większej gotówki jest lokata bankowa. Jeśli kwota jest większa to powinniśmy rozważyć rozłożenie jej w kilku bankach. Warto zwrócić uwagę na oferowane przez nie oprocentowanie. Jeśli boimy się ryzyka to idealna dla nas będzie lokata krótkoterminowa.

Drugim sposobem z uwagi na popularność wśród inwestorów są fundusze inwestycyjne. Również tutaj możemy zainwestować zarówno mniejsza jaki większą kwotę pieniężną. Zyski uzyskane w ten sposób nie przewyższają znacząco zysków, jakie daje lokata; są jednak na to większe szanse. Mamy tu do wyboru fundusze rynku pieniężnego, które są bezpieczne i polegają na inwestowaniu w krótkoterminowe papiery wartościowe.

Drugą opcją lokowania są długoterminowe fundusze obligacji. Inwestowanie w tym przypadku polega na włożeniu pieniędzy w dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa lub przedsiębiorstwo, które stwierdzają zobowiązanie emitenta wobec nabywcy obligacji. Trzecią opcją jeśli chodzi o bezpieczne inwestowanie są nieruchomości. Jednak jest to inwestycja przeznaczony dla osób posiadających duże kwoty finansowe.

Nieruchomości wymagają jednak utrzymania oraz ciągłego dbania ponieważ pozostawienie ich samych sobie może skutkować ich spadkiem wartości, a dla nas stratą. Aby zarobić na nieruchomościach możemy pokusić się o ich sprzedaż w cenie wyższej od ceny nabycia. Jednak będzie to trudne. Możemy również je odpłatnie wynająć.

Inwestując w lokaty i fundusze mamy ciągłe obawy bowiem nie posiadamy swojej gotówki w sensie fizycznym. Rodzi to w nas niepokój i strach ewentualne bankructwo banku, czy firmy, której papiery wartościowe nabyliśmy. Z kolei zakup nieruchomości daje nam poczucie ulokowanie pieniędzy w coś, co widzimy i jesteśmy pewni, że nie zostanie skradzione. Jednak nie każda opcja inwestycji jest dostępna dla każdej osoby fizycznej z uwagi na wkład.

1 myśl na temat “Jak zainwestować i nie zbankrutować

  1. Pingback: Spirala kredytowa - jak nie dać się wciągnąć? - Biznesmarki

Możliwość komentowania jest wyłączona.