Spirala kredytowa – jak nie dać się wciągnąć?

Chwila nieuwagi, źle podjęta decyzja lub dwie i pojawia się problem – zaciągnęliśmy kilka pożyczek, mamy kredyt, a pieniędzy na spłatę długów zabrakło. Nie można rozważać, co by się stało, gdybyśmy pożyczki nie zaciągali, ale pomyśleć, jak z tej sytuacji wybrnąć.

Pierwszą zasadą jest zasada o nie zaciąganiu kolejnych pożyczek. Kolejny kredyt, to kolejna kwota do spłaty, na chwilę wyjdziemy na prostą, by za miesiąc lub dwa znowu borykać się ze spłatą długu, możliwe, że jeszcze większego.

Drugą złotą zasadą jest ograniczenie wydatków. Oszczędzanie, tak proste bywa dla nas niezwykle wymagające. Trudno odmówić sobie wyjścia do kina, albo na kawę ze znajomymi. Jednak trzeba się zastanowić, co sprawi nam większą przyjemność: spokojne życie bez kredytu, czy spotkanie ze znajomymi. Warto też obliczyć limit tygodniowych wydatków. Będzie nam łatwiej utrzymać się w ryzach.
Oszczędzanie to również ograniczenie zużycia prądu – gaszenie światła, gdy nie ma nas w pokoju, czy okresowe wyprzedaże rzeczy zbędnych – w naszych szafach na pewno jest dużo ubrań, które możemy oddać komuś innemu i podreperować nasz budżet domowy.

Trzecią zasadą jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Firmy często oferują prace dorywcze popołudniami lub w weekendy. Dzięki tak zarobionym dodatkowym pieniądzom, można uzyskać fundusze na pokrycie kosztów kredytu.

Spłata zadłużenia to ogromny wysiłek, który jednak pomaga w powrocie do stabilizacji życia codziennego. Chwilowe wyrzeczenia, choć trudne, zaprocentują na korzyść naszego samopoczucia w przyszłości.

1 myśl na temat “Spirala kredytowa – jak nie dać się wciągnąć?

  1. Pingback: Pożyczka chwilówka w 5 minut - czy to bezpieczne rozwiązanie? - Biznesmarki

Możliwość komentowania jest wyłączona.